3-tason esteratsastuskilpailut 22.9.

Tervetuloa kauden viimeisiin ulkokilpailuihin ennen hallikauden korkkaamista. Kilpailut käydään Ruunaankosken suurella ulkokentällä. Radalla on 120+ luokissa vesieste ja ratsukko voi hypätä joko pitkän veden tai pystyesteen ratakorkeudella, vesimatto puomien alla. Esteverryttely on pienellä ulkokentällä, sileän verryttely isossa maneesissa. Käsihevosalue on pikkumaneesissa.

Kilpailut käydään 22.9. ja viimeinen ilmoittautumispäivä on 20.9. Järjestäjänä RuUr ja Ruunaankosken tila.

Tutustu kilpailijatiedotteeseen!

Osallistuminen

Kilpailut ovat kaikille avoimet. Yksi ratsu voi startata korkeintaan kahdessa eri luokassa. Yksi ratsastaja saa osallistua luokkiin korkeintaan kolmella eri ratsulla.

Osallistu sähköpostiin mattyvrl@gmail.com otsikolla Estekisat seuraavasti:

Luokka (rv) 
Etunimi Sukunimi - Hevosen nimi

Ratsastajan etunimi ja sukunimi ovat pakollisia.
(* nimen perässä tarkoittaa kuvitteellista täyteratsukkoa)

Lähtölistat

Luokka 1 15 osallistujaa, 3 sijoittuu
Teknisesti haastavaksi osoittautuneen radan vaikein kohta tuntui olevan perusradan viimeinen este: tavallinen pysty yksinkertaisilla johteilla. Suhteutettu tie ja mahdollisuus aloittaa ajan ratsastus jo ennen perusradan viimeistä estettä koituivat monen kohtaloksi. Uusinnassa haasteita toi tien valinta - kiertääkö vai ei? Oikea vastaus ehdottomasti ei, sillä aikavirheitä ropisi!

01 Selina Valentín - Solidago Thalia
02 Hannes Rantanen - Kernaasti *
03 Annabelle Paju - Gezielt IWB
04 Juuso Sherman - Bellicose Lord
05 Hanne Rosten - Diaphanous
06 Josefina Rosengård - Ugh Fine
07 Kiira Manninen - Alvarin Aarre *
08 Aurora Lehtoketo - Halcyone
09 Annabel Kastehelmi - Ciara
10 Silvia Kurjensalo - Primrose
11 Lauri Merikanto - Rosengårds Zelia
12 Cecilia Kastehelmi - Cantaloupe Anf
13  Eini Oivio - Heposuon Timotei *
14 Selina Valentín - Crywor de Valleé
15 Sanni Uusitalo - Kip 99 *

1. 12 Cecilia Kastehelmi - Cantaloupe Anf 0-0
2. 08 Aurora Lehtoketo - Halcyone 0-0
3. 07 Kiira Manninen - Alvarin Aarre * 0-0
4. 05 Hanne Rosten - Diaphanous 0-0
5. 15 Sanni Uusitalo - Kip 99 * 0-1
6. 09 Annabel Kastehelmi - Ciara 0-3
7. 14 Selina Valentín - Crywor de Valleé 0-3
8. 04 Juuso Sherman - Bellicose Lord 0-4
9. 11 Lauri Merikanto - Rosengårds Zelia 4
10. 06 Josefina Rosengård - Ugh Fine 4
11. 13 Eini Oivio - Heposuon Timotei * 4
12. 03 Annabelle Paju - Gezielt IWB 4
13. 02 Hannes Rantanen - Kernaasti * 8
14. 10 Silvia Kurjensalo - Primrose 8
15. 01 Selina Valentín - Solidago Thalia 8

Luokka 2 13 osallistujaa, 3 sijoittuu
Kympin luokka oli tänään tasainen ja ratsukot suorittivat varmasti ja tarkkuudella. Nähtiin monta jännittävää tuplanollaa! Perusradalla kompastuskiveksi paljastui sarja, johon piti lähestyä juuri oikeata tietä saadakseen askeleet kohdalleen. Ja kun sarjan ensimmäinen menee pieleen, menee yleensä se toinenkin...

01 Selina Valentín - Solidago Thalia
02 Orvokki Salonen - Mattimeo *
03 Kaapo Maalismaa - Unihiippari
04 Anton Seljavaara - Vilanna d'Azuré
05 Juuso Sherman - Rosengårds Pickett
06 Sonja Niemelä - Duskany *
07 Silvia Kurjensalo - Primrose
08 Henrik Strand - Javachai
09 Hannes Rantanen - Kernaasti *
10 Jesse Aro - Adamas
11 Josefina Rosengård - Tigraine
12 Eini Oivio - Heposuon Timotei *
13 Selina Valentín - Crywor de Valleé

1. 12 Eini Oivio - Heposuon Timotei * 0-0
2. 05 Juuso Sherman - Rosengårds Pickett  0-0
3. 08 Henrik Strand - Javachai 0-0
4. 01 Selina Valentín - Solidago Thalia 0-0
5. 06 Sonja Niemelä - Duskany * 0-0
6. 07 Silvia Kurjensalo - Primrose 0-0
7. 03 Kaapo Maalismaa - Unihiippari 0-4
8. 13 Selina Valentín - Crywor de Valleé 0-4
9. 09 Hannes Rantanen - Kernaasti * 0-8
10. 11 Josefina Rosengård - Tigraine 4
11. 02 Orvokki Salonen - Mattimeo * 8
12. 04 Anton Seljavaara - Vilanna d'Azuré 8
13. 10 Jesse Aro - Adamas 12

Luokka 3 14 osallistujaa, 3 sijoittuu
Päivän rata vaati muutakin kuin kevyttä matkustelua ja pieniä ohjausliikkeitä. Teknisiä haasteita vilisevällä radalla nähtiin vain kaksi tuplanollaa, sillä uusinnassa ollut kapea pysty valkoisin puomein tuntui aiheuttavan ongelmia yhdelle jos toisellekin ratsukolle ja perusradan vesiesteelle tuli kieltoja jopa ulos asti.

01 Jesse Aro - Adamas
02 Vappu Immonen - Naples Valegra *
03 Juuso Sherman - Rosengårds Pickett
04 Sonja Niemelä - Duskany *
05 Titta Tyyskä - Daryna Ion
06 Josefina Rosengård - Esmeronya v.d. Lilienhof
07 Merit Kalda - Araminta
08 Annabelle Paju - Panthera
09 Rasmus Alsila - Bertram
10 Felicia Kastehelmi - Delicate Cherimoya
11 Andreas Janhunen - Flippan K *
12 Inka Mäkitalo - Melpomene *
13 Orvokki Salonen - Mattimeo *
14 Sanni Uusitalo - Kip 99 *

1. 04 Sonja Niemelä - Duskany * 0-0
2. 01 Jesse Aro - Adamas 0-0
3. 09 Rasmus Alsila - Bertram 0-1
4. 12 Inka Mäkitalo - Melpomene * 0-4
5. 05 Titta Tyyskä - Daryna Ion 0-4
6. 07 Merit Kalda - Araminta 0-4
7. 06 Josefina Rosengård - Esmeronya v.d. Lilienhof 0-4
8. 13 Orvokki Salonen - Mattimeo * 0-8
9. 03 Juuso Sherman - Rosengårds Pickett 0-12
10. 08 Annabelle Paju - Panthera 4
11. 10 Felicia Kastehelmi - Delicate Cherimoya 8
12. 14 Sanni Uusitalo - Kip 99 *  HYL
13. 02 Vappu Immonen - Naples Valegra * HYL
14. 11 Andreas Janhunen - Flippan K * HYL

Luokka 4 18 osallistujaa, 4 sijoittuu
Muuri, muuri, muuri... Valkeat muurikalikat vain lentelivät kun joka toinen ratsukko tuntui ottavan pudotuksen haastavalta esteeltä! Perusrata vaati kylmänrauhallista ratsastusta, mutta uusinnassa sai päästellä yksinkertaisemmin linjoin ja helpoin tehtävin: pudotuksia tuli lähinnä ahneudesta kunnianhimoisimmille, ja ehkä se olikin ollut se ratamestarin nakki tällä radalla.

01 Titta Tyyskä - Daryna Ion
02 Valtteri Hannula - Aeris *
03 Rasmus Alsila - Betram
04 Aslak Kuisma - Lurch *
05 Tiia Mäkitalo - Noble Step *
06 Emmi Saari - Fonzie II *
07 Amalia Aaltonen - Culver *
08 Felicia Kastehelmi - Delicate Cherimoya
09 Katriina Kotilainen - Crackerjack *
10 Sanni Uusitalo - Kip 99 *
11 Lauri Merikanto - Livin' Las Vegaz
12 Marja Koppa - Rosengårds Trinket
13 Raila Lipponen - Gemini *
14 Eini Heikkilä - Salems Cassidy *
15 Siiri Ketola - Katareena *
16 Dochas Ansamaa - Abiola
17 Valtteri Hannula - Apollo D *
18 Rasmus Alsila - Sandwich Superman W

1. 01 Titta Tyyskä - Daryna Ion 0-0
2. 18 Rasmus Alsila - Sandwich Superman W 0-0
3. 17 Valtteri Hannula - Apollo D * 0-0
4. 03 Rasmus Alsila - Betram 0-0
5. 14 Eini Heikkilä - Salems Cassidy * 0-0
6. 11 Lauri Merikanto - Livin' Las Vegaz 0-0
7. 06 Emmi Saari - Fonzie II * 0-4
8. 04 Aslak Kuisma - Lurch * 0-4
9. 13 Raila Lipponen - Gemini * 0-8
10. 08 Felicia Kastehelmi - Delicate Cherimoya 0-8
11. 07 Amalia Aaltonen - Culver * 4
12. 09 Katriina Kotilainen - Crackerjack * 4
13. 15 Siiri Ketola - Katareena * 4
14. 10 Sanni Uusitalo - Kip 99 * 4
15. 12 Marja Koppa - Rosengårds Trinket 4
16. 16 Dochas Ansamaa - Abiola 4
17. 02 Valtteri Hannula - Aeris * 8
18. 05 Tiia Mäkitalo - Noble Step * 12

Luokka 5 17 osallistujaa, 4 sijoittuu
Päivän suurin luokka tarjosi melkoisen jännitysnäytelmän! Kaarteessa sijainnut kahden esteen sarja, karsi jyvät akanoista niin perusradalla kuin uusinnassakin eikä Ruunaan Urheiluratsastajien nimikkoeste jännittävine johteineen ja kukkaistutuksineen päästänyt ratsastajia helpolla. Vesieste ei näille konkareille enää tuottanut murheita.

01 Verneri Kaajapuro - Calaggio
02 Lauri Merikanto - Malachai
03 Sanni Uusitalo - Kip 99 *
04 Vilhelm Kallio - Peaches *
05 Amalia Aaltonen - Culver *
06 Valtteri Hannula - Aeris *
07 Merit Kalda - Arrax
08 Marja Koppa - Rosengårds Trinket
09 Katriina Kotilainen - Crackerjack *
10 Aslak Kuisma - Lurch *
11 Majina Ansamaa - He iti te mea hanga
12 Juuso Sherman - Artilleroy
13 Eini Heikkilä - Salems Cassidy *
14 Miska Harjula - Sopovin Diana *
15 Verneri Kaajapuro - Hateyouloveyou 21
16 Tarja Nikkilä - Pichushkin Valeriy *
17 Vilhelm Kallio - Kalugin Tikhon *

1. 15 Verneri Kaajapuro - Hateyouloveyou 21 0-0
2. 08 Marja Koppa - Rosengårds Trinket 0-0
3. 11 Majina Ansamaa - He iti te mea hanga 0-0
4. 01 Verneri Kaajapuro - Calaggio 0-4
5. 06 Valtteri Hannula - Aeris * 0-4
6. 14 Miska Harjula - Sopovin Diana * 0-4
7. 17 Vilhelm Kallio - Kalugin Tikhon * 0-4
8. 09 Katriina Kotilainen - Crackerjack * 4
9. 13 Eini Heikkilä - Salems Cassidy * 4
10. 10 Aslak Kuisma - Lurch * 4
11. 04 Vilhelm Kallio - Peaches * 8
12. 12 Juuso Sherman - Artilleroy 8
13. 07 Merit Kalda - Arrax 9
14. 05 Amalia Aaltonen - Culver * 12 
15. 03 Sanni Uusitalo - Kip 99 * 12
16. 16 Tarja Nikkilä - Pichushkin Valeriy * 12
17. 02 Lauri Merikanto - Malachai 12